Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Selanik'ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti özelliğine sahip Uşak ili 1900'lerin ilk yıllarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır
İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip olan Uşak İlinde 1926 yılında ilk şeker fabrikası kurulmuştur.
Ata sporlarımızdan çeviklik, ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak İlinde yapılmıştır.8 adet Atlı Cirit Kulübü aktif haldedir.
İstiklal Savaşında önemli bir yeri olan ilimiz Merkez Göğem Köyünde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır.
Kurtuluş Savaşı sırasında,Uşak-Afyon Demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu müdafaaya elverişsiz bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlayan Milli Kahramanımız Çeçeli Kara Murat İlimiz, Banaz İlçesi, Çamsu Köyündendir.
Karun kadar zengin deyimiyle ün salan Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri ilimiz Müzesinde sergilenmektedir.
1898 yılında işletmeye açılan Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahiptir.
İlimiz Ulubey İlçesinde bulunan uzunluğu 75 km.olan Ulubey kanyonlarının Dünya'nın ikinci büyük Kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
Eski Uşak el dokuma halılarının dünya'nın birçok sarayını süslediğini biliyor muydunuz?
Alacatene, Döndürme ve Ebem Köftesi ilimize ait yöresel yemeklerimizden olup, Uşak Tarhanasının özelliklerini, düğünlerin ve törenlerin keşkeksiz ve bamyasız yapılmadığını biliyor muydunuz?
Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “ Anıt Ağaç” İlimiz Banaz İlçesi Bahadır Köyü tepedelen Mevkiinde olup, görülmeye değer nadide tabiat değerlerinden birisidir.
M.S. II. yüzyılda ilk voleybol müsabakalarının İlimiz Banaz İlçesi Akmonia Antik Kentinde yapıldığı biliyor muydunuz ?
31 Ağustos 1922'de yükseltilip 1 Eylül 1922'de tebliğ edildiğini Mareşal Fevzi Çakmak'ın Mareşal'lık rütbesini ilk defa Uşak'ta takmıştır.
Pamuklu Gaz Hidrofilli bez dokumasının ilk defa Uşak'ta 16 bin dokuma tezgahında yapıldığı, sargı bezinin % 85'nin, battaniye'nin % 95'nin Uşak'ta üretildiğini biliyor muydunuz?
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanımın Uşaklı bir aileden olduğunu ve bu nedenle Mustafa Kemal'in Uşaklı' ların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz
Tanrı Kybele döneminde dünya'da ilk sünnet törenlerinin Muratdağı'nın ilimiz sınırları içinde kalan güney bölümünde yapıldığını biliyor muydunuz?
İlk Çocuk Kütüphanesinin kilimleriyle ünlü Uşak'ın Eşme ilçesine 10.09.1953'te açıldığını biliyor muydunuz?
İlk Tunç Çağı mezarlığı İlimiz, Sivaslı İlçesi, Selçikler Köyünün kuzeyindeki Akarcaköy'dedir.
 
Tarihi

                                                  UŞAK TARİHİ :

Antik dönemdeki adı  “ Temenothyrae “ olan Uşak yaklaşık İ.Ö.4000’den sonra yerleşik düzenin görüldüğü alanda kesintisiz yerleşmenin Eski Tunç Çağında başladığı tespit edilmiştir. Çevrede bulunan höyüklerin alt tabakaları çoğunlukla Tunç Çağının üç evresini de göstermektedir.
    Tarih çağlarından önce Friya’nın hakimiyeti altına giren Uşak daha sonra Lidya egemenliği altında kalmış, i.Ö.546 yılında Lidya Kralı Kresus ile pers Kralı Kyrus arasıdaki savaşta, Kresus’un yenilmesi ile tüm Anadolu gibi Uşak’ta İran’dan gelen Persler’in eline geçmiştir. Akhemenit olarak adlandırılan dönem Makedonyalı olan Büyük Büyük İskender’in Anadolu’ya gelmesine kadar devam etmiştir. ( İ.Ö.330) İskender’in ölümünden sonra generallerinden Antigonos’un payına düşen Uşak, bir süre Bergama Krallığına bağlanır. İ.Ö.2.yüzyılda Bergama’nın  Roma’ya katılmasıyla; uşak yöresinde İ.Ö.1892da Roma İmparatorluğu’nun topraklarına girer. İ.Ö. 3952de Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca bölge sonradan Bizans adını alan Doğu Roma topraklarında kalır.
1071’den sonra yöre zaman zaman Selçuklular ile Bizanslılar arasına el değiştirir.1176 yılında Selçuklu İmparatoru 2.Kılıç Arslan ile Bizans Kralı Manuel Kommenos arasında yapılan Mryekefelon savaşı sonunda bölge tamamen Selçuklu egemenliğine girer. Selçuklu İmparatorluğunun yıkılması sonucu Germiyan Beyliğine, 1429 yılında ise Yakup bey’in vasiyeti ile Osmanlı topraklarına katılan Uşak Kütahya sancağına bağlı bir kaza; Cumhuriyet döneminde ise; 1953 yılında il merkezi haline geldi.

T.C UŞAK İLİ RESMİ TANITIM SİTESİ
TELEFON &FAKS: +90 (276) 223 71 00 - 223 15 70 /+90 (0276) 223 59 01
E-POSTA : usaktanitim@hotmail.com